Wentylacja, o jakich konkretnie sprawach nie można zapomnieć

Dobrana odpowiednio instalacja o charakterze wentylacyjnym jest absolutnie niezbędna we wszystkich budynkach, a tym bardziej w obiektach mieszkalnych gdzie świeże powietrze konieczne nam będzie do przebiegającego we właściwy sposób odpoczynku. O czym należy pamiętać jeśli chodzi o o wentylacyjne procesy? Oczywiście trzeba pamiętać o czymś takim jak czyszczenie wentylacji, ale też koniecznie trzeba pamiętać również na samym początku o właściwym przebiegu projektowania kompletnych systemów. Oto parę najważniejszych przykazań, o których absolutnie nie sposób zapomnieć.

-Zaplanuj przebieg trasy kanałów wentylacyjnych
-Dopilnuj aby do każdego z pomieszczeń doprowadzić co najmniej jeden przewód wentylacyjny
-Zaprojektuj wywiewy z łazienek i kuchni a także nawiew do sypialnych i dziennych przestrzeni
-Zapewnij swobodną wymianę powietrza między poszczególnymi przestrzeniami

To absolutna podstawa, a co poza tym? Na przykład gdy zdecydujemy się na instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła nie nie ma co stawiać na eklektyzm, a jednoznacznie zdecydować się na urządzenia jednego producenta. Będzie to zapewniać funkcjonalny i sprawny charakter systemu.
System rozwiązań wentylacyjnych, a domowy kominek
Jeszcze większe znaczenie też będzie miał prawidłowy tryb montażu wentylacji w sytuacji kiedy w domu ma swoje miejsce znaleźć kominek. W przypadku kominka, który posiada zamkniętą komorę spalania wentylację należy zaprojektować z lekkim nadciśnieniem w domu. Wynika to z kolei z faktu, że w razie ewentualnej jakiejś nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z systemem wentylacji. System kominkowego ogrzewania będzie pracować całkowicie inaczej system wyposażony w rekuperator.
Pozostaje pytanie: Jakiego typu instalację należy wybrać dla domu?

Jeśli interesuje nas wyłącznie aspekt cenowy to ponad wszelką wątpliwość w konkurencji tej zwycięży wentylacja grawitacyjna. Ale niestety choć spełnia ona swoją najważniejsza rolę wcale nie jest tak samo skuteczna jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W tym drugim przypadku bowiem to my będziemy ostatecznie decydować o tempie i ilości powietrza, które zostanie wymienione. Mamy tu także wyższą jakość. Dlatego w przypadku wyboru wentylacji nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć z naszym klimatem w domu. Odetchnij pełną piersią.